joi, octombrie 16, 2008

That's my Father! That's my King!






TATAL NOSTRU CARE ESTI IN CERURI


"Tata,a sosit ceasul !Proslaveste pe Fiul Tau,ca si Fiul Tau sa Te proslaveasca pe Tine,dupa cum I-ai dat putere peste orice faptura,ca sa dea viata vesnica tuturor acelora pe cari I i.ai dat Tu. Si viata vesnica este aceasta : sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat,si pe Isus Hristos,pe care L-ai trimis Tu.


Am facut cunoscut Numele Tau oamenilor,pe care Mi i-ai dat din lume.Ai Tai erau,si Tu Mi i-ai dat ; si ei au pazit Cuvantul Tau.. Acum au cunoscut ca tot ce Mi-ai dat Tu,vine dela Tine. Caci le-am dat cuvintele,pe cari Mi le-ai dat Tu.Ei le-au primit,si au
cunoscut cu adevarat ca dela Tine am iesit,si au crezut ca Tu M-ai trimis.
Ioan 17.1-8



Celor care cred in Fiul Lui Dumnezeu le spune cum sa se roage la Tatal Lui si Tatal celor care-L cred. Dar tuturor celor ce L-au primit,adica celorce cred in Numele Lui,le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu. Ioan 1.12-14

Cum sa intelegem rugaciunea "Tatal nostru"


"Iata dar cum trebuie sa va rugati,zice tuturo celor care l-au primit ca Domn. Cand te rogi rugaciunea "Tatal nostru" stabileste fundamentul relatiei tale cu Dumnezeu. EL nu este doar Creatorul tau ; El este Tatal tau. Poti crea ceva fara sa ai legatura cu acel lucru, dar daca esti parinte, acel lucru va fi mereu al tau. Astazi poti veni la Dumnezeu cu siguranta ca esti
al Lui. Poti sa-I spui Ava,un termen de alint care inseamna Tata,Taticule.Rom.8.15


"Sfinteasca-Se Numele Tau" inseamna ca El este mai mult decat Tatal tau,El este Dumnezeul tau. El este vrednic de dragostea ta,dar El iti cere respectul. Cum trebuie ca noi sa ne apropiem de Dumnezeu?
Cu nemultumirirle noastre,cu cererile noastre si cu o lipsa de dorinte? NU :
"Intrati cu laude pe portile Lui,intrati cu cantari in curtile Lui !
Laudati-I Numele" .Ps.100. 4
De ce ? vedeti in Ps. 103 si 104 cine este Dumnezeu !!!...Din vanturi Iti faci soli,si din flacari de foc,slujitori.Tu ai asezat pamantul pe tamelia lui,si niciodata nu se va clatine...nimic nu se face fara stirea Ta. Cat esti de minunat Dumnezeule Mare si Atotputernic, si cat de minunate sunt
lucrarile Tale !


"Vie Imaparatia Ta" = atunci declansaza puterea Lui Dumnezeu.


"Faca-se voia Ta"atunci declansaza scopul Lui Dumnezeu.
"Painea nostra cea de toate zilele" = declansaza purtarea Sa de grije fata de copii Lui. Lucrurile care iti lipsesc si dupa care tanjesti incep sa curga in viata ta fiindca acum ai acces la puterea Lui,ai descoperit scopul Lui pentru tine si umbli pe calea Lui.


"Si ne iarta noua pacatele noastre,precum si noi iertam gresitilor nostri". Este mai usor sa ierti cand iti aduci aminte de lucrurile de care te-a iertat Dumnezeu si iti poti da seama ca dusmanii tai nu-L pot impiedica pe Dumnezeu sa-Si reverse binecuvantaril Lui peste tine. Amintirea bunatatii Lui fata de tine iti va da si tie bunatate sa-i ierti pe altii si chiar sa-i intelegi !
Efes.5.6-8 "Odinioara erati intuneric;dar acum sunteti lumina in Domnul Isus.Umblati
deci ca niste copii ai luminii.
Biruinta este a Domnului.



"Si nu ne duce pe noi in ispita,ci ne izbaveste de cel rau" inseamna ca incepem fiecare zi
pregatiti de lupta,ca ni se promite victoria si ca suntem protejati de atacurile lui Satan.
De aceea Domnul Isus a spus:"Iata deci cum trebuie sa va rugati".


Important este sa stim ca suntem in tabere adverse,lupta este declansata de Satan,dusmanul Lui Dumnezeu inca din gradina Edenului . Sagetile arzatoare ale celui rau sunt indreptate impotriva copiilor Lui Dumnezeu,zi si noapte da tarcoale ca un leu ,racneste si cauta pe cine sa inghita. Impotriviti-va lui tari in credinta.
DoamneTe rugam mareste-ne credinta. Ps.90 si 91 sunt absolut minunate. Caci El va porunci ingerilor Sai sa te pazeasca(nu ma rog ingerilor,pana si ei ne slujesc noua oamneilor si noi tot nemultumitori si razvratiti suntem de multe ori)in toate caile tale;si ei te vor duce pe
maini....de ce ?"Fiindca Ma iubeste - zice Domnul-deaceea il voi izbavi ;il voi ocroti,caci cunoaste Numele Meu. Cand Ma va chema,ii voi raspunde;voi fi cu el,in stramtorare,,il voi izbavi si-l voi proslavi.Il voi satura cu viata lunga,si-i voi arata mantuira Mea".


Am preluat din Cuvantul Lui Dumnezeu pentru azi din 14 Oct.2008 am mai
adugat cate ceva din ce mi-a dat Domnul meu.


Cu dragoste,
sora Ana Iordache



duminică, octombrie 12, 2008

Intelepciune: Proverbe cap. 3

1. Fiule, nu uita învăţăturile mele, şi păstrează în inima ta sfaturile mele!
2 Căci ele îţi vor lungi zilele şi anii vieţii tale, şi-ţi vor aduce multă pace.
3 Să nu te părăsească bunătatea şi credincioşia: leagă-ţi-le la gât, scrie-le pe tăbliţa inimii tale.
4 Şi astfel vei căpăta trecere şi minte sănătoasă, înaintea lui Dumnezeu şi înaintea oamenilor.


5 Încrede-te în Domnul din toată inima ta, şi nu te bizui pe înţelepciunea ta!
6 Recunoaşte-L în toate căile tale, şi El îţi va netezi cărările.
7 Nu te socoti singur înţelept; teme-te de Domnul, şi abate-te de la rău!
8 Aceasta va aduce sănătate trupului tău, şi răcorire oaselor tale.
9 Cinsteşte pe Domnul cu averile tale, şi cu cele dintâi roade din tot venitul tău:
10 căci atunci grânarele îţi vor fi pline de belşug, şi teascurile tale vor geme de must.



11 Fiule, nu dispreţui mustrarea Domnului, şi nu te mâhni de pedepsele Lui.
12 Căci Domnul mustră pe cine iubeşte, ca un părinte pe copilul pe care-l iubeşte!




13 Ferice de omul care găseşte înţelepciunea, şi de omul care capătă pricepere!
14 Căci câştigul pe care-l aduce ea este mai bun decât al argintului, şi venitul adus de ea este mai de preţ decât aurul;
15 ea este mai de preţ decât mărgăritarele, şi toate comorile tale nu se pot asemui cu ea.
16 În dreapta ei este o viaţă lungă; în stânga ei, bogăţie şi slavă.
17 Căile ei sunt nişte căi plăcute, şi toate cărările ei sunt nişte cărări paşnice.
18 Ea este un pom de viaţă pentru cei ce o apucă, şi cei ce o au sunt fericiţi.



19 Prin înţelepciune a întemeiat Domnul pământul, şi prin pricepere a întărit El cerurile;
20 prin ştiinţa Lui s-au deschis Adâncurile, şi strecoară norii roua.
21 Fiule, să nu se depărteze învăţăturile acestea de ochii tăi: păstrează înţelepciunea şi chibzuinţa!
22 Căci ele vor fi viaţa sufletului tău, şi podoaba gâtului tău.
23 Atunci vei merge cu încredere pe drumul tău, şi piciorul nu ţi se va poticni.






24 Când te vei culca, vei fi fără teamă, şi când vei dormi, somnul îţi va fi dulce.



25 Nu te teme nici de spaimă năpraznică, nici de o năvălire din partea celor răi;
26 căci Domnul va fi nădejdea ta, şi El îţi va păzi piciorul de cădere.
27 Nu opri o binefacere celui ce are nevoie de ea, când poţi s-o faci.
28 Nu zice aproapelui tău: "Du-te şi vino iarăşi; îţi voi da mâine!" când ai de unde să dai.
29 Nu gândi rău împotriva aproapelui tău, când locuieşte liniştit lângă tine.
30 Nu te certa fără pricină cu cineva, când nu ţi-a făcut nici un rău.
31 Nu pizmui pe omul asupritor, şi nu alege nici una din căile lui!

32 Căci Domnul urăşte pe oamenii stricaţi, dar este prieten cu cei fără prihană.
33 Blestemul Domnului este în casa celui rău, dar locuinţa celor neprihăniţi o binecuvântează.
34 Când are a face cu cei batjocoritori, Îşi bate joc de ei, dar celor smeriţi le dă har.
35 Înţelepţii vor moşteni slava, dar partea celor nebuni este ruşinea.




miercuri, octombrie 08, 2008

How It's Made - Part 1